Festival Internationale de Louisiane 2020 full daily schedule released

Louisiana Network

LAFAYETTE, La. (KLFY) — The full daily schedule for Festival Internationale de Louisiane 2020 is listed below. Lineup and schedule are subject to change. More information on the festival can be found at festivalinternational.org.

Wednesday, April 22

Scène Laborde Earles Law Firm Fais Do Do Stage

  • 6:30 p.m.-7:45 p.m. — Warren Storm, Yvette Landry & The Jukes
  • 8:15 p.m.-9:30 p.m. — Geno Delafose & French Rockin’ Boogie: Presented by Festivals Acadiens et Creoles

Thursday, April 23

Scène Laborde Earles Law Firm Fais Do Do Stage

  • 6 p.m.-7 p.m. — Dos Santos
  • 7:30 p.m.-8:45 p.m. — The Hip Abduction
  • 9:15 p.m.-10:30 p.m. — Delgres

Scène LUS Internationale

  • 6 p.m.-7:15 p.m. — La Raíz
  • 8 p.m.-9:15 p.m. — PIANORAMA…To Allen, Art, and Mac, with Love…
  • 9:45 p.m.-11 p.m.— Radio Radio: Presented by LUS Fiber

LUS LA Craft Biergarten

  • 6:30 p.m.-7:30 p.m. — The Debtors
  • 7:45 p.m.-8:15 p.m. — Brewmasters’ Talk: NOLA Brewing
  • 8:30 p.m.-9:30 p.m. — Sick Ride
  • 10 p.m.-11 p.m. — Brother Dege & the Brethren

Friday, April 24

Scène Laborde Earles Law Firm Fais Do Do Stage

  • 5:15 p.m.-6:15 p.m. — Nathan and the Zydeco Cha Chas
  • 6:45 p.m.-8 p.m. — The Meditations
  • 8:30 p.m.-9:45 p.m. — Nomadic Massive

Scène LUS Internationale

  • 5:45 p.m.-6:45 p.m. — Dos Santos
  • 7:15 p.m.-8:15 p.m. — 47SOUL: Presented by Nidal Balbeisi/Agave/Zeus
  • 8:45 p.m.-10 p.m. — Five Alarm Funk: Presented by The Daily Advertiser

LUS LA Craft Biergarten

  • 6 p.m.-6:30 p.m. — Brewmasters’ Talk: Bayou Teche Brewing
  • 6:45 p.m.-7:45 p.m. — Holy Cow: Margie Perez & Sunny Duval sing Lee Dorsey
  • 8 p.m.-8:30 p.m. — Brewmasters’ Talk: Cane River Brewing Co.
  • 8:45 p.m.-10 p.m. — Julian Primeaux

Scène Tito’s Handmade Vodka Lafayette

  • 5:30 p.m.-6:45 p.m. — Francisco, El Hombre
  • 7:15 p.m.-8:30 p.m. — The Hip Abduction
  • 9 p.m.-10:15 p.m. — Delgres

KATC / LA Folk Roots Chat Room 

  • 6 p.m.-7 p.m. — Boma Bango
  • 7:30 p.m.-8 p.m. — Radio Radio: Presented by LUS Fiber
  • 8:30 p.m.-9:30 p.m. — Soul Creole: Presented by Festivals Acadiens et Creoles

Pavillon Expérience Acadie

  • 6:15 p.m.-7:15 p.m. — Dave Puhacz
  • 8:15 p.m.-9:15 p.m. — Spoutnique

Saturday, April 25

Scène Laborde Earles Law Firm Fais Do Do Stage

  • Noon-1 p.m. — RAM
  • 1:30 p.m.-2:45 p.m. — Les Filles de Illighadad
  • 3:15 p.m.-4:30 p.m. — Dwayne Dopsie & the Zydeco Hellraisers
  • 5 p.m.-6:15 p.m. — Lakou Mizik
  • 6:45 p.m.-8 p.m. — Five Alarm Funk: Presented by The Daily Advertiser
  • 8:30 p.m.-9:45 p.m. — Radio Radio: Presented by LUS Fiber

Scène LUS Internationale

  • 12:15 p.m.-1:15 p.m. — Great Gambian Griots
  • 1:45 p.m.-3 p.m. — Doolin’
  • 3:30 p.m.-4:45 p.m. — Tab Benoit
  • 5:15 p.m.-6:30 p.m. — The Meditations
  • 7 p.m.-8:15 p.m. — Ayrad
  • 8:45 p.m.-10 p.m. — Nomadic Massive

LUS LA Craft Biergarten

  • 2 p.m.-2:30 p.m. — Brewmasters’ Talk: Parish Brewing Co.
  • 2:45 p.m.-3:45 p.m. — Sailor Mouth
  • 4 p.m.-4:30 p.m. — Brewmasters’ Talk: Gnarly Barley
  • 4:45 p.m.-5:45 p.m. — The Daiquiri Queens
  • 6 p.m.-6:30 p.m. — Brewmasters’ Talk: Tin Roof Brewing Co.
  • 6:45 p.m.-7:45 p.m. — The Good Dudes
  • 8 p.m.-8:30 p.m. — Brewmasters’ Talk: Urban South Brewery
  • 8:45 p.m.-10 p.m. — Major Handy and the Louisiana Blues Band

Scène Tito’s Handmade Vodka Lafayette

  • 12:30 p.m.-1:45 p.m. — Acadiana Symphony Youth Orchestra
  • 2:15 p.m.-3:30 p.m. — Marina Orchestra
  • 4 p.m.-5:15 p.m. — Jelly Toast
  • 5:45 p.m.-7 p.m. — Natu Camara
  • 7:30 p.m.-8:45 p.m. — The Waifs
  • 9:15 p.m.-10:15 p.m. — 47SOUL: Presented by Nidal Balbeisi/Agave/Zeus

KATC / LA Folk Roots Chat Room

  • 1 p.m.-2 p.m. — Archive Fire
  • 2:30 p.m.-3:00 p.m. — Ayrad
  • 3:30 p.m.-4:30 p.m. — UL Lafayette Latin Ensemble
  • 5 p.m.-5:30 p.m. — Les Filles de Illighadad
  • 6 p.m.-7:15 p.m. — International Fiddle Summit: Presented by Sola Violins
  • 7:45 p.m.-9:00 p.m. — Feufollet

Pavillon Expérience Acadie

  • 1:30 p.m.-2:30 p.m. — Jacques Surette
  • 3:30 p.m.-4:30 p.m. — Dave Puhacz
  • 5:30 p.m.-6:30 p.m. — Chloé Breault
  • 7:30 p.m.-8:30 p.m. — Spoutnique

JD Bank Pavillon de Cuisine

  • 1 p.m.-2 p.m. — Chloé Breault
  • 3 p.m.-4 p.m. — Amis du Teche
  • 5 p.m.-6 p.m. — Lone Piñon
  • 7 p.m.-8 p.m. — Jacques Surette
  • 8:30 p.m.-10 p.m. — Tattooed Walls w/ Tommy Hughes, David Alpha and Robert Dafford

Service Chevrolet Cadillac Scène des Jeunes

  • 12 p.m.-12:45 p.m. — Burke Riley Cajun Quintet
  • 1:15 p.m.-2 p.m. — Francisco, El Hombre
  • 2:30 p.m.-3:15 p.m. — Great Gambian Griots

Sunday, April 26

Scène Laborde Earles Law Firm Fais Do Do Stage

  • Noon-1:15 p.m. — Voices of Progressive Choir/Progressive Baptist Church
  • 1:45 p.m.-3 p.m. — RAM
  • 3:30 p.m.-4:45 p.m. — Doolin’
  • 5:15 p.m.-6:30 p.m. — Natu Camara

Scène LUS Internationale

  • 12:30 p.m.-1:45 p.m. — Les Filles de Illighadad
  • 2:15 p.m.-3:30 p.m. — The Waifs
  • 4 p.m.-5:15 p.m. — Sinkane
  • 5:45 p.m.-7 p.m. — Cimafunk

LUS LA Craft Biergarten

  • 12:45 p.m.-1:45 p.m. — Radio Zydeco
  • 2 p.m.-2:30 p.m. — Brewmaster’s Talk: Huckleberry Brewing Co.
  • 2:45 p.m.-4:15 p.m. — School of Rock Lafayette
  • 4:45 p.m.-5:45 p.m. — The Bucks

Scène Tito’s Handmade Vodka Lafayette

  • 12:15 p.m.-1:30 p.m. — Lone Piñon
  • 2 p.m.-3:15 p.m. — Leyla McCalla: Presented by JD Bank
  • 3:45 p.m.-5 p.m. — Ayrad
  • 5:30 p.m.-6:45 p.m. — Francisco, El Hombre

KATC / LA Folk Roots Chat Room 

  • Noon-12:30 p.m. — Leyla McCalla: Presented by JD Bank
  • 1 p.m.-2 p.m. — Board to Tears
  • 2:30 p.m.-3:00 p.m. — Great Gambian Griots
  • 3:30 p.m.-4:30 p.m. — Dave Puhacz
  • 5 p.m.-6 p.m. — Gerald Gruenig and Gentilly Zydeco

Pavillon Expérience Acadie

  • 1 p.m.-2 p.m. — Dave Puhacz
  • 2:45 p.m.-3:45 p.m. — Chloé Breault
  • 4:30 p.m.-5:30 p.m. — Spoutnique

JD Bank Pavillon de Cuisine

  • 12:30 p.m.-1:30 p.m. — Great Gambian Griots
  • 2:30 p.m.-3:30 p.m. — T’Monde
  • 4:30 p.m.-5:30 p.m. — The Underhill Family Orchestra

Service Chevrolet Cadillac Scène des Jeunes

  • 12:30 p.m.-1:15 p.m. — Jacques Surette
  • 1:45 p.m.-2:15 p.m. — En Ronde – Louisiana Round Dances
  • 3 p.m.-3:45 p.m. — Lone Piñon

Copyright 2020 Nexstar Broadcasting, Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

HURRICANE LAURA: CLICK HERE TO DONATE

More Check This Out
Loving Living Local 600x600

Don't Miss